علت های ایجاد سندرم ژیلبرت یا زردی چشم و راه های درمان آن
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
بازدید : 341
نویسنده : رنگ زندگی
میانگین امتیاز کاربران به این صفحه :
      |  امتیاز 2/5 از 5 (از 1208 رای)

علت های ایجاد سندرم ژیلبرت یا زردی چشم و راه های درمان آن

گردآوری شده توسط : گروه تحقیقاتی کلینیک چشم بینایی
آخرین به روز رسانی :1399/05/04
علت های ایجاد سندرم ژیلبرت یا زردی چشم و راه های درمان آن
مطالب مربوط با علت های ایجاد سندرم ژیلبرت یا زردی چشم و راه های درمان آن
 • علت تغییر رنگ چشم نوزادان چیست؟

  علت تغییر رنگ چشم نوزادان چیست؟

  نوزاد در روزهای اول با رنگ چشمان متمایل به آبی خاکستری و روشن متولد می شود و این موضوع برای ما شرقی ها که اغلب رنگ چشمان تیره ای داریم تعجب بر انگیز است.
 • ناخنک چشم و راه های پیشگیری از آن

  ناخنک چشم و راه های پیشگیری از آن

  ناخنک چشم یا پتریژیوم Pterygium نوعی ضایعه گوشتی مثلث شکل است که از سمت بینی به سفیدی چشم وارد می شود و سپس بر روی سیاهی چشم قرار میگیرد.
 • آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن

  آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن

  گلوکوم یا آب سیاه بیماری است که می تواند سبب آسیب عصب بینایی و در نتیجه کوری شود. این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد.
 • پیوند عصب چشم چگونه انجام می شود

  پیوند عصب چشم چگونه انجام می شود

  بیشتر افراد در سراسر جهان از آسیب دیدگی عصب بینایی چشم نسبت به سایر بیماری های چشم، دچار نقص دید می شوند. در اینجا می خواهیم  ببینیم که چه می شود که عصب بینایی دچار مشکل می شود.
 • ورزش چشم راهی موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم

  ورزش چشم راهی موثر برای رفع خستگی و سلامت چشم

  همانگونه که متخصصان سلامت می گویند : ورزش برای سلامتی انسان مفید است، اپتومتریست ها و متخصصین چشم نیز ورزش را حافظ سلامتی چشم می دانند.
 • وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

  وجود لکه در چشم چه دلایلی دارد

  در صورتی که لکه چشم به طور ناگهانی و با ایجاد نقاط چشمک زن یا نقاط ثابت همراه با سایه باشد و همچنین در صورتی که لکه ها بعد از وارد شدن ضربه ای به سر دیده شوند باید به پزشک مراجعه کرد.
 • استفاده از چه نورها و رنگ هایی در فضا برای چشم مضر است؟

  استفاده از چه نورها و رنگ هایی در فضا برای چشم مضر است؟

  در دنیای امروز، ما وقت زیادی را مقابل نمایشگرها ، فضاهای شلوغ و پر نور و رنگ مختلف سپری می کنیم و فشار چشم به برخی نورها و فضاها مشکلی شایع تبدیل شده است. این شرایط می تواند موجب تاری دید و احساس زبری در چشم ها شود.

 • آسیب هایی که ناخواسته به چشم می رسانیم چیست؟

  آسیب هایی که ناخواسته به چشم می رسانیم چیست؟

  چشم از اصلی ترین عضو های بدن بوده که حفظ سلامت آن نیز نیاز به دقت بسیار بیشتری دارد. از مهم ترین آسیب های چشم که افراد به شکل ناخواسته آن ها را انجام می دهند.
 • دلایل انحراف چشم و عدم درمان آن با عمل لیزیک چشم

  دلایل انحراف چشم و عدم درمان آن با عمل لیزیک چشم

  بیماری انحراف چشم، یکی از بیماری هاییست که جزو عیوب انکساری محسوب نشده و این بیماری مربوط به عضلات چشم می باشد و قطعا با عمل لیزیک بهبود نخواهد یافت. اما جای نگرانی نیست چون با دیگر روش ها که در این گزارش آمده است، قابل درمان می باشد.

   
 • آیا لیزیک جزو جراحی های گران محسوب می شود

  آیا لیزیک جزو جراحی های گران محسوب می شود

  درست است که جراحی لیزیک چشم عموماً می تواند هزینه زیادی را در برگیرد، اما بهتر است که شما این اعداد را با هزینه ای به صورت سالانه برای عینک و لنز ها و موارد مرتبط با آنها می پردازید، مقایسه نمایید.
 

علل، علائم و درمان سندرم ژیلبرت

سندرم ژیلبرت(Gilbert's syndrome یا GS یا Gilbert–Meulengracht syndrome) یک بیماری کبدی ژنتیکی خوش خیم مزمن است و از علائم بنیادی آن زردی پوست و چشم به جهت افزایش تراکم بیلی روبین غیرکونژوگه در خون است. از علل ازدیاد بیلی روبین غیرکونژوگه در خون، کاهش فعالیت آنزیم گلوکورونیل ترانسفراز است که کار این آنزیم کونژوگه کردن بیلی روبین و برخی مولکول های چربی دوست دیگر است.

علل زردی چشم

علت زردی چشم بزرگسال

یکی از علل وراثت است چرا که سندرم ژیلبرت ازطریق یک ژن غیر طبیعی، از پدر و مادر به فرزندان می رسد.
- دلیل دیگر بروز این سندرم اختلال عضو حیاتی درونی است؛ کبد در دفع بیلی روبین در صفرا خوب عمل نمی کند که این موجب می شود سطح بیلی روبین خون از حالت طبیعی بالاتر باشد. عواملی که موجب ازدیاد بیلی روبین خون و در نتیجه بروز این سندرم و زردی چشم می شوند. سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و گرسنگی و یا اجرای یک رژیم لاغری خیلی کم کالری و تنزل آب بدن و یا دوره عادت ماهانه زنان و انجام ورزش شدید از علل بروز اصلی هستند. از دیگر علل زردی چشم یا سندرم ژیلبرت تابش مستقیم نور خورشید به چشم هاست. پس سعی کنید عینک افتابی مناسب بزنید تا از تابش مستقیم افتاب به چشم جلوگیری کنید. یرقان هم می تواند بوجود آورنده این اختلال چشمی شود. حاصل آن بیلی روبین زیاد خون است. اولین علت تخریب غیرطبیعی گلبول های قرمز خون یا به کم خونی ناشی از همولیز و دومین دلیل بیماری های کبد مثل التهاب کبد (هپاتیت) و سیروز، گرفتگی کیسه صفرا یا مجاری صفراوی درون کبدی منجر به کیسه صفرا می باشد. 

زردی چشم و کبد

در صورتی که ملتحمه چشم شما به تازگی دچار زردی شده است. بستگی به علائم همراه زردی چشم شما این ها علل متفاوتی از اختلال کارکرد کبد، حساسیت، برخی بیماری های خونی هم می تواند باشد، پس کبد و کارکرد آن می تواند بر روی چشم شما تاثی گذارده باشد و زردی چشم را برای شما به همراه آوره باشد.

سندرم ژیلبرت و ازدواج

سندرم ژیلبرت در ۳ تا ۱۲ درصد جمعیت دیده می‌شود و در هر دو جنس و در تمام سنین دیده می‌شود، اما تمایل چشمگیری به جنس مذکر دارد و با توجه به یکی از عوامل بروز این بیماری که عامل وراثتی می باشند اشخاص باید در کنترل و شناخت این بیماری پیش از ازدواج اقدام نمایند تا بتوانند از انتقال این بیماری از طریق عامل وراثت جلوگیری نمایند.

خارش و ژیلبرت

علامت های مختلف دیگری نیز توسط مبتلایان به این سندروم اطلاع داده شده‌است: خستگی مزمن، کاهش تمرکز، اضطراب غیرمعمول، بی‌اشتهایی، تهوع، دل‌درد، خارش که از خارش می توان به عنوان یکی از علائم شایع نام برد. بر حسب بررسی‌های علمی ارتباطی بین این علائم و بالا بودند بیلی روبین خون وجود ندارد. اما به لحاظ تئوری، موادی که با آنزیم‌هایی که مبتلایان به این سندرم به کمبود آن‌ها دچارند گلوکورونیده می‌شوند، در مقادیر سمی می‌توانند این علائم را موجب شوند.

خوردن ماهی زنده برای درمان زردی

در سال های اخیر بسیاری از پژوهشگران عرصه درمان به سمت آثار شفا بخش طبیعی سوق یافته اند و پزشکان نیز در کنار تجویزات خود برای درمان بیماران از آموزه های سنتی درمانی نیز استقاده و به مراجعین خود تجویز می نمایند. به اعتقاد اطبای سنتی بلعیدن گونه ای از ماهی به صورت زنده باعث درمان بیماری یرقان و سایر بیماری ها در افراد می شود که مورد توجه بسیاری از مردم مبتلا به این بیماری قرار گرفته است.

بیماری ژیلبرت و روزه داری

روزه گرفتن یا خوردن یک رژیم غذایی خیلی کم کالری برای مبتلایان به سندروم ژیلبرت توصیه نمی شود. چون دلیل دیگر بروز این سندرم ژیلبرت اختلال عضو حیاتی درونی است و با کم بودن بسیاری از مواد غذایی بدن دچار این اختلال می گردد. گرسنگی برای مبتلایان به این بیماری خوب نیست.

سندروم ژیلبرت یا زردی چشم

سندرم ژیلبرت و بارداری

بیماری ژیلبرت یا سندروم ژیلبرت بصورت اتوزوم غالب منتقل می شود. یعنی اگر یکی از والدین دارای آن بیماری باشه. احتمال انتقال ژن منفرد آن به هر کدام از فرزندان و بروز اثرات آن، 50% است. ممکن است همه بیمارانی که دارای ژن معیوب می باشند علامت دار نباشند. پس بارداری با مشاوره با پزشک معالجتان را حتمن در نظر بگیرید تا بتوانید از انتقال نیافتن آن مطمئن گردید.

درمان خانگی سندرم ژیلبرت و زردی چشم ها

یکی از گسترده ترین راه های درمانی که برای درمان زردی استفاده می شود قرار گرفتن در معرض نور خورشید و کمک به ایزومراسیون مولکول های بیلی روبین تاثیر گذار باشد. هر روز  یک تا دو لیوان آب گوجه فرنگی بنوشید. شما باید این آب میوه را هر روز بنوشید تا وضعیتتان بهتر شود و روغن های گیاهی و طبیعی مناسب برای درمان سندرم ژیلبرت هستند. اسانس رزماری و لیمو هم می توانند برای کاهش این سندرم به شما کمک بکنند.
یا می توانید یک فنجان آب انگور سبز مصرف کنید. شما می توانید به نوزادان هم، آب یک یا دو حبه انگور را بدهید. زنجبیل را هم می توانید اینگونه هر روز استفاده کنید:

 • 1 یا 2 اینچ از زنجبیل رنده شده را با یک فنجان آب مخلوط کنید و آن را در یک ماهیتابه به جوش آورید.
 • اجازه دهید 5 دقیقا استراحت کند و سپس آبکش کنید وگرم مصرف کنید.
 • شما همچنین می توانید زنجبیل را به رژیم غذایی خود به عنوان یک جایگزین اضافه کنید.

شما می توانید برای تشخیص این بیماری به یک متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید.

درمان زردی چشم

برای دریافت اطلاعات بیشتر از صفحات زیر نیز دیدن نمایید:

آب سیاه یا گلوکوم و روش های درمان آن
نکاتی برای انجام غربالگری شبکیه در دیابت
رتینیت چشم چیست؟

مطالب مرتبط با این پست
.می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: