مراحل قدم به قدم ثبت برند
پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
مراحل قدم به قدم ثبت برند
نوشته شده در شنبه 1 آبان 1400
بازدید : 411
نویسنده : رنگ زندگی

به بیان ساده تر ثبت برند بر اساس قانون استفاده از یک برند مشخص تنها برای شخصی امکان پذیر است که آن را به نام خودش ثبت کرده باشد. استفاده از برندهای ثبت شده توسط سایر افراد بر اساس مواد قانونی می تواند جرم محسوب شده و مطابق قانون ثبت برند با افرادی که از این علائم تجاری به نفع خودشان استفاده کرده‌اند برخورد خواهد شد.

نکته ای که در خصوص الزام به ثبت برند وجود دارند این است که به موجب قانون برخی از کسب و کارها ملزم به ثبت برند و علامت تجاری هستند. مواردی نظیر داروهای ویژه‌ای که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد غذایی که دارای ظروف ویژه‌ای هستند و همچنین نوشیدنی‌ها باید از علامت تجاری استفاده نمایند. در کنار این موارد لوازم آرایشی و بهداشتی که به طور مستقیم با پوست بدن انسان در تماس هستند برای عرضه شدن در بازار و انجام تبلیغات باید از علامت ثبت برند تجاری ثبت شده و منحصر به فرد خود استفاده نمایند.

 


ثبت برند

 

صدور ابلاغیه جهت پذیرش ثبت برند
یکی از مواردی که در بحث ثبت برند پیش می آید و به عنوان بهترین حالت از آن یاد می شود از اداره مالکیت معنوی به شما اعلام می گردد. صدور ابلاغیه پذیرش و بلامانع بودن ثبت برند مورد نظر شما است مراحل مربوط به ثبت برند به صورت کاملا دقیق و اصولی و همچنین رعایت شده و مطابق با مواردی که از سمت اداره مورد نظر اعلام شده انجام می گردد. برای اینکه این حالت پیش بیاید لازم است تا این مدارک و اسناد مورد نیاز تهیه شده و همچنین اظهارنامه ثبت نام تجاری به صورت صحیح و دقیق تنظیم شده و همچنین طبقه بندی برند مورد نظر به صورت کامل به اداره علائم تجاری ابلاغ گردد.

صدور اخطار رفع نقص برای ثبت برند
در صورتی که در مراحل مربوط به ثبت برند دقت لازم را در نظر نگرفته باشید و مواردی که در بخش ثبت برند لازم اجرا هستند را به درستی اجرا نکرده باشید با خطای رفع نقص مواجه میشوید. از جمله این موارد میتوان به تهیه مدارک و اطلاعات لازم، تکمیل دقیق و کامل اظهارنامه و موارد دیگر این چنینی اشاره نمود. زمانی که این مشکل به وجود میآید برای ثبت نام تجاری شما سی روز زمان دارید تا تمامی نواقصی که اعلام شده را برطرف نمایید و در صورتی که در مدت مورد نظر این کار را انجام ندهید اظهارنامه مربوط به ثبت نام تجاری مورد نظر شما به صورت کامل رد می گردد.

صدور اخطار رد برای ثبت برند
حالت سوم نیز وجود دارد که به عنوان بدترین حالت ممکن از آن یاد می کنیم این مورد معمولاً در مواردی پیش می آید که به عنوان مثال فرد متقاضی نسبت به رفع نواقص اعلام شده از سمت سازمان مربوطه دیر اقدام نماید و یا اینکه برای ثبت نام تجاری مورد نظر شما قبلاً تشابهی در برند دیگر در همان طبقه و زمینه که توسط شخص دیگری به ثبت رسیده وجود داشته باشد. همچنین در صورتی که فردی برای ثبت برند زودتر اقدام کرده باشد حتی یک روز زودتر و در حال طی کردن مراحل ثبت نام تجاری باشد اخطار رد برای ثبت نام تجاری شما پیش می آید. در صورتی که متقاضی طبقه بندی مربوط به ثبت برند را با توجه به مجوز فعالیت به صورت صحیح انجام ندهد و یا مراحل مربوط به ثبت نام تجاری را به درستی تکمیل نکند ممکن است با چنین خطایی مواجه شود.

 

 

چه مواردی در ثبت برند نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟
همان‌گونه که اشاره شد برای ثبت برند باید به برخی از موارد توجه نمود در غیر این صورت امکان ثبت برند مربوطه وجود نخواهد داشت. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود.

1- استفاده از پرچم کشور ایران و سایر کشورها که بر اساس قانون در خصوص استفاده از آن‌ها در علامت‌های تجاری محدودیت‌هایی وجود دارد.

2- علائم‌های دولتی و ثبت شده که به عنوان علائم رسمی و مملکتی شناخته می شوند.

3- علامت‌هایی که ممکن است ثبت برند خلاف شئونات جامعه و عفت عمومی باشند.

4- علامت‌هایی که پیش از به ثبت رسیده شده باشند و یا بنا به تشخیص کارشناسان کپی از علائم تجاری ثبت شده باشند.

5- استفاده از برخی از کلمات مانند انقلابی، دولتی و غیره که سازمان یا مقامات و ارگان‌های رسمی ثبت برند در ایران منسوب باشند.

رعایت این موارد می تواند روند ثبت برند شما را تسریع نمایند در غیر این صورت ممکن است پرونده مربوطه پس از بررسی توسط کارشناسان قابل ثبت تشخیص داده نشود و شما مجدد مجبور به تکرار مراحل ثبت خواهید بود.

ثبت برند

 

مزیت‌های ثبت برند یا علامت تجاری چیست؟
اگرچه ثبت برند برای افراد الزامی محسوب نمی‌شود اما مزیت‌های این کار به اندازه ای زیاد است که بهتر است افرادی که قصد دارد تحت یک برند خاص فعالیت کنند آن را به نام خودشان به ثبت برسانند.

- یکی از مزیت‌های اقتصادی ثبت برند برای شرکت‌ها بهبود وضعیت ارزش سهام است و می تواند دارایی ارزشمندی برای کسب و کار شما به شمار بیاید.

- ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌توانید آن را به دیگران واگذار کرده و حتی امتیاز آن را به صورت موقت به سایر شرکت‌ها انتقال دهید.

- ثبت برند یکی از روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی به شمار می‌آیند. هنگامی که شما برنامه‌های تبلیغاتی خود را بر اساس یک علامت تجاری ثبت شده و خلاقانه تنظیم می‌کنید اثر بخشی بیشتری برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.

- گاهی اوقات برای دریافت و اعطای نمایندگی وجود برند ثبت شده امری ضروری تلقی می‌گردد و باید طرفین این ویژگی تجاری را داشته باشند.

 

مراحل ثبت برند چیست و چرا ثبت برند اهمیت دارد؟
مراحل ثبت برند چیست؟ این یکی از پرسش های متداول صاحبان شرکت های تجاری است. هر بنگاه اقتصادی، برای شناساندن خود به مشتریان از طریق تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد های شهری، مجلات و روزنامه ها، فضای مجازی و ... نیاز به یک برند خوش نام و برجسته دارد. یک نشان تجاری خوب، با تکرار مناسب در کمپین های تبلیغاتی و برنامه ریزی صحیح برای دیده شدن، نشان تجاری شرکت شما را در ذهن ها ماندگار کرده و موجب رونق کسب و کار شما می شود. برند که با عناوینی مانند نمانام و مارک نیز معرفی می شود، در واقع می تواند یک طرح، نماد یا عبارت باشد که متمایز کننده¬ی یک فروشنده یا ارائه دهنده خدمات از رقبا باشد. از نظر تاریخی برند و استفاده از برند به قرن نوزدهم میلادی باز می گردد. در آن زمان کارخانه های صابون سازی در آمریکا برای متمایز کردن محصولات خود اقدام به درج نام و نشان تجاری خود روی صابون ها می کردند.

 

حک کردن نام تجاری بر روی صابون در قرن نوزدهم اولین موارد ثبت شده استفاده از برند است

به تدریج درج برند برای شناساندن محصولات ثبت برند به سایر کسب و کار ها نیز راه یافت و به مسئله ای همه گیر برای تبلیغات و بازاریابی تبدیل شد، تا جایی که امروزه برند، ارزشمندترین دارایی شرکت های بزرگ (مثل گوگل، اپل، کوکاکولا و ...) محسوب می شود.

 

برخی از برند های ارزشمند جهانی
مراحل ثبت برند با مراجعه به سامانه "مرکز مالکیت معنوی" سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی iripo.ssaa.ir شروع می شود. پس از تکمیل مشخصات مالک (حقیقی یا حقوقی)، باید مدارک مورد نیاز را اسکن و بارگذاری نمود. پس از بررسی و تایید اطلاعات و مدارک ثبت شده نوبت به پرداخت هزینه ثبتی می رسد. بسته به نوع شرکت و علامت تجاری که می خواهید ثبت کنید، مراحل ثبت برند و هزینه محاسبه شده در سیستم می تواند کمی متفاوت باشد. پس از اتمام این مرحله و دریافت کد پیگیری، لازم است یک نسخه از فرم های تکمیل شده را پرینت گرفته و به همراه مدارک درخواستی به آدرس مرکز مالکیت معنوی ارسال کنید. اگر مشکلی وجود نداشته باشد و برند شما تأیید شود، مراحل ثبت برند با پرداخت حق¬الثبت نهایی و انتشار آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی قوه قضاییه به پایان می رسد. البته در صورت رد درخواست، امکان اعتراض در سامانه مذکور وجود دارد. در صورتی که در مورد مراحل ثبت برند سوالی دارید، همین حالا با مشاوران خبره ما تماس حاصل فرموده و مشاوره بگیرید.

نکات مهم در انتخاب نام تجاری چیست؟
ثبت برند مستلزم رعایت نکاتی است که به آن اشاره می کنیم. نکته اول این است که نشان تجاری انتخاب شده، نباید مشابه برند های دیگر باشد و در انتخاب کلمات، رنگ، طرح و شکل و ... ابتکاری باشد. به همین دلیل است که یکی از مراحل ثبت برند، درج در روزنامه رسمی است تا اگر کسی نسبت به برند انتخابی شما ادعای مالکیت داشته باشد، پس از طرح شکایت، موضوع بررسی و اصلاح شود. همچنین برند نباید به گونه ای طراحی شود که مشتری را گمراه کند.

 

در طراحی برند باید به نکاتی توجه داشت

مدارک لازم برای ثبت برند چیست؟
برای ثبت برند به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

1-مدارکی که هویت اشخاص یا نمایندگان (حقیقی یا حقوقی) را مشخص کند شامل: شناسنامه، کارت ملی، اگهی تاسیس و تغییرات و ... در روزنامه رسمی.

2-مجوز های فعالیت شرکت، تاسیس و بهره برداری، ساخت قطعات و ... که با توجه به حوزه فعالیت شرت متغیر است.

3-نمونه گرافیکی نشان تجاری طراحی شده که باید عکس مورد نظر را در هنگام ثبت درخواست آنلاین بارگذاری کنید.

4-ارائه کارت بازرگانی (در صورتی برند شما حاوی کلمات غیر فارسی باشد).

5-پرداخت قبوض و هزینه های مورد نیاز که در هر یک از مراحل ثبت برند، اخذ می گردد.

 

برای ثبت برند خود مدارک مورد نیاز را فراهم کنید

مزایای ثبت برند چیست؟
ثبت برند امکان سوء استفاده از زحمات شما در زمینه تبلیغات و بازاریابی را غیر ممکن می سازد! مسلماً هیچ شرکتی دوست ندارد بعد از سالها تلاش برای یافتن بازار فروش مناسب محصول خود، براحتی این بازار را از دست بدهد. با ثبت برند شما ثبت برند مالکیت خود بر بازار و حق فروش را تثبیت می کنید. قانون گذار در ماده¬ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات، حق استفاده انحصاری برند را فقط برای کسی می داند که علامت خود را ثبت کند. پس از طی مراحل ثبت برند شما حق شکایت و دریافت غرامت از کسانی که محصولی با نام و طرح و بسته بندی و ... مشابه محصول شما ارائه کرده اند را دارید.

بدون شک داشتن یک نشان تجاری جذاب نقش مهمی در موفقیت شرکت با افزایش مشتریان و فروش خواهد داشت. ثبت برند آگاهی از مراحل ثبت برند، موجب صرفه جویی در هزینه ها و وقت شما می شود. شما می توانید در هر یک از مراحل ثبت برند، از مشاوره همکاران خبره ما بهره¬مند شوید.

 

https://sabt-mollasadra.com/%d8%ab%d8%a8%d8%aa-%d8%a8%d8%b1%d9%86%d8%af/

 
:: برچسب‌ها: ثبت برند ,مطالب مرتبط با این پست
.می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: